Supreme Court E-Library
Information At Your Fingertips

Associate Justice

Associate Justice Ramon Diokno


Tenure: February 10, 1954 - April 21, 1954
Appointed by: Magsaysay

Birthdate: March 28, 1886
Died: April 21, 1954

Place of Birth: Taal, Batangas

Children: Paulina, Luz, Rosario D. Jose, Nora D. Casas, Antonio, Mercedes D. Rovira, Jose, Angela D. Olive, Irene D. Velez and Ramon, Jr.

Name of Spouse :
Leonor Wright

Name of Parents :
General Ananias Diokno and Paulina Marasigan

Education:
  1. Bachelor of Law, Liceo de Manila
  2. Admitted to the bar in 1905


Professional Career:
  1. Councilor, City of Manila, 1908
  2. Secretary-Treasurer, Immediate Independence Committee
  3. Secretary, Philippine Assembly, 1910
  4. Representative, First District of Batangas, 1917 and 1933
  5. Member, Civil Code Revision Committee, 1934
  6. Chief, Corporate Counsel for government firms, 1935
  7. Senator for two terms
  8. Professor of Law
  9. Assoiate Justice, Supreme Court, Feb. 15, 1954


Awards:


Professional and Civil Organizations:


Books:
  1. The Election Law of the Philippine Islands by J. Teodoro and R Diokno 1916


Periodicals:
  1. Diokno, Ramon. Observaciones A Los Reglamentos De La Corte. 8 Lawyers J No. 4, 161 (Feb. 29, 1940).
  2. Justice Ramon Diokno. 19 Lawyers J No. 4, 161 (Apr. 30, 1954).
  3. On New Supreme Court Justices Diokno and Concepcion (editorial). 10 Decision Law J No. 2, 81 (Feb. 28, 1954).
  4. Ramon Diokno Y El Ejemplo De Su Vida. 19 Lawyers J No. 4, 170 (Apr. 30, 1954).

© Supreme Court E-Library 2012
This website was designed and developed, and is maintained, by the E-Library Technical Staff.