Supreme Court E-Library
Information At Your Fingertips

Chief Justice

Chief Justice Querube C. Makalintal


Tenure: October 21, 1973 - December 22, 1975
Appointed by: D. Macapagal

Birthdate: December 22, 1910
Died: November 09, 2002
Place of Birth: San Jose, Batangas

Education:
  1. Elementary : San Jose
  2. Secondary : Batangas
  3. Associate in Arts, University of the Philippines
  4. Bachelor of Law, University of the Philippines
  5. 7th Placer in the Bar exam, 1933
  6. 3rd Placer in the Law Clerk Examinations by Civil Service, 1934
Professional Career:
  1. Law Clerk, Metropolitan Water District
  2. Assistant and then Associate, Recto Law Office
  3. Judge, Court of 1st Instance in Iloilo, 1946
  4. Solicitor General, 1954
  5. Associate Justice, Court of Appeals
  6. Presiding Justice, Court of Appeals
  7. Associate Justice, Supreme Court, May 23, 1962
  8. Chief Justice, Supreme Court, October 24, 1973
Awards:
  1. Papal Pro Ecclesia Pontifice Award

© Supreme Court E-Library 2019
This website was designed and developed, and is maintained, by the E-Library Technical Staff in collaboration with the Management Information Systems Office.