Supreme Court E-Library
Information At Your Fingertips

Chief Justice

Chief Justice Cayetano S. Arellano


Tenure: June 15, 1901 - April 01, 1920
Appointed by: Mckinley

Birthdate: March 02, 1847
Died: December 23, 1920
Place of Birth: Orion, Bataan

Education:
  1. Elementary: Colegio de San Pedro y San Pablo
  2. High School: San Juan de Letran
  3. College: Philosophy, University of Sto. Tomas, 1862
  4. Bachelor of Law, 1876
  5. Docorate of Laws, honoris causa, Yale University;
Professional Career:
  1. Secretary of Foreign Affairs, Malolos Republic, Decree of 15 July 1898
  2. Faculty, Civil and Criminal Law and Administrative Law, October 19, 1898
  3. Chairman of the Board, Formulating Plans for Organizing the Courts of Justice, 1899
  4. Regidor (councilor) in the City of Manila;
  5. Magistrado Suplente of the Audiencia Teritorial de Manila;
  6. Chief Justice, Supreme Court of the Philippines, 1901
  7. Retired in April 12, 1920
Awards:
  1. One of the eighteen men appointed by gubernatorial decree (9 May 1898) to the Consultative Assembly;
  2. First Filipino Chief Justice of the Supreme Court, American Civil Government, 1901;
  3. First Filipino to win the highest esteem and admiration of the American Government during the early American occupation;
  4. Representative, United States and the Philippines to the International Congress of Jurists in St. Louis, 1904;

© Supreme Court E-Library 2019
This website was designed and developed, and is maintained, by the E-Library Technical Staff in collaboration with the Management Information Systems Office.