Supreme Court E-Library
Information At Your Fingertips

Chief Justice

Chief Justice Victorino M. Mapa


Tenure: July 01, 1920 - October 31, 1921
Appointed by: William Mckinley

Birthdate: February 25, 1852
Died: April 12, 1927
Place of Birth: Kalibo, Capiz

Education:
  1. Bachelor of Arts, University of Santo Tomas (at the age of 13)
  2. Bachelor of Philosophy, Bachelor of Laws & Jurisprudence, University of Santo Tomas, 1877
  3. Admitted to the Bar in 1881
  4. Doctor of Law, University of the Philippines, 1921
Professional Career:
  1. Register of Deeds of Iloilo
  2. Vice-Mayor, Iloilo
  3. Member, Reform Council
  4. President, Revolutionary Tribunal of Justice in Panay Island
  5. Ex-Officio Counselor, Federal Government for the Visayas
  6. Chairman, Peace Committee, 1900
  7. Associate Justice, Supreme Court, June 17 1901 – October 30, 1913
  8. Secretary of Finance & Justice, 1913
  9. Secretary of Justice, 1916 (under the Jones Law)
  10. Chief Justice, Supreme Court of the Philippines, April 23, 1920
Awards:
© Supreme Court E-Library 2019
This website was designed and developed, and is maintained, by the E-Library Technical Staff in collaboration with the Management Information Systems Office.