Supreme Court E-Library
Information At Your Fingertips

Chief Justice

Chief Justice Jose Abad Santos


Tenure: December 24, 1941 - May 07, 1942
Appointed by: Herbert Clark Hoover

Birthdate: February 19, 1886
Died: May 02, 1942
Place of Birth: San Fernando, Pampanga

Education:
  1. College : Santa Clara College, Santa Clara, California about
  2. Bachelor of Laws, University of Illinois, Urbana, Illinois
  3. Master of Laws, George Washington University, Washington, D.C., 1909
Professional Career:
  1. Assistant Attorney, Bureau of Justice, 1913 – 1917
  2. Undersecretary of Justice then Secretary of Justice, 1921 – 1923
  3. Chief Counsel, President of the Philippine Senate and the Speaker of the House of Representatives
  4. Secretary of Justice, 1928 then re-appointed again in July 1, 1931
  5. Associate Justice, Supreme Court, 1932
  6. Chief Justice, Supreme Court, December 24, 1941
Awards:
© Supreme Court E-Library 2019
This website was designed and developed, and is maintained, by the E-Library Technical Staff in collaboration with the Management Information Systems Office.