Supreme Court E-Library
Information At Your Fingertips

Chief Justice

Chief Justice Ricardo M. Paras


Tenure: April 02, 1951 - February 17, 1961
Appointed by: Manuel L. Quezon

Birthdate: February 17, 1891
 
Place of Birth: Boac, Marinduque

Education:
  1. Secondary : Manila High School, 1909
  2. Bachelor of Laws, College of Law, University of the Philippines, 1913
  3. Passed the Bar Exam in 1913
Professional Career:
  1. Assistant Attorney, Ross and Lawrence Law Firm
  2. Elected to the House of Representatives, 1919
  3. Judge, CFI in Samar, Ilocos Sur, Abra and Pangasinan, 1924
  4. Associate Justice, Court of Appeals, 1936
  5. Presiding Justice, Court of Appeals, 1940 – 1941
  6. Associate Justice, Supreme Court, December 23, 1941
  7. Chief Justice, Supreme Court, April 2, 1951
  8. Retired on February 17, 1961
Awards:
© Supreme Court E-Library 2019
This website was designed and developed, and is maintained, by the E-Library Technical Staff in collaboration with the Management Information Systems Office.